Aktywna Tablica 2022
Wykorzystanie urządzeń interaktywnych w pracy z uczniami ze SPE w Szkole Podstawowej w Jadachach z programu „Aktywna tablica 2022r.”
Dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poruszanie się po wirtualnym świecie jest bardzo ważne. Dla uczniów z niepełnosprawnością ruchową panel dotykowy wbudowany w monitorze interaktywnym pozwala na precyzję ruchów w obszarze zaburzonej motoryki małej. Ponadto uczeń ma poczucie, że może tworzyć ładne notatki, pisać kształtne litery na klawiaturze dotykowej. Podnosi to u niego poczucie wartości, dziecko nie czuje się gorsze od sprawnych rówieśników, ma poczucie sukcesu. Dotykanie, łapanie, przenoszenie elementów sprawia przyjemność, zwłaszcza młodszym uczniom,stymulując ich zmysły. Dlatego przekazywany materiał zostanie odebrany przez właściwy kanał sensoryczny i łatwiej zapamiętany. Za pomocą wbudowanej pamięci łatwo możemy pewne materiały przechowywać, powracać do nich w danym momencie, porządkować, utrwalać. Możemy zaspakajać w ten sposób oczekiwania zarówno dziecka jak i środowiska. Ćwiczenia interaktywne sprawiają, że zajęcia typu: rewalidacyjne, logopedyczne, dydaktyczno- wyrównawcze, korekcyjno- kompensacyjne czy terapeutyczne nie wydają się dla uczniów nudne i nieatrakcyjne. Można wzbogacać je ćwiczenia online lub przez zakupione pakiety, które można wgrać i używać do pracy z dziećmi z konkretnymi niepełnosprawnościami lub zaburzeniami.
Praca z dziećmi ze spektrum autyzmu czy z afazją wymaga rozwijania mowy i słuchu fonematycznego. Percepcję i pamięć słuchową oraz koordynację słuchowo – ruchową jest bardzo trudno wyćwiczyć. Za pomocą środków audiowizualnych możemy wzmacniać wrażliwość słuchową, różnicować dźwięki niewchodzące w skład mowy ludzkiej, wzbogacać zasób słownictwa. Mamy możliwość ćwiczyć prozodię mowy. Komunikacja może być wzbogacona konkretnymi wypowiedziami, historyjkami czy opowiadaniami zaczerpniętymi, np. z bogatego zasobu Internetowego. Ponadto zajęcia można nagrywać odtwarzać, poprawiać. Monitor interaktywny zastępuje magnetofon, kamerę, dyktafon, głośniki itd. Można używać go również z innymi kompatybilnymi urządzeniami jest to ważne w pracy nauczyciela, zaoszczędzamy w ten sposób czas na organizację zajęć. Przygotowany materiał do zajęć możemy wykorzystać do pracy zarówno indywidualnej jak i grupowej. Nagrane zajęcia możemy konsultować z innymi specjalistami pracującymi z dzieckiem, co znacznie ułatwia diagnozowanie dziecka oraz dostosować materiał do indywidualnych potrzeb. Zastosowanie monitorów interaktywnych w pracy z uczniami jest bardzo rozległe zwłaszcza w pracy terapeutyczno- stymulacyjnej. Począwszy od poziomu zmysłowego poprzez poziom poznawczy, odkrywczo- badawczy do abstrakcyjno- symbolicznego. Pracę z dzieckiem możemy zaplanować i poprowadzić zgodnie z zaleceniami poradni psychologiczno- pedagogicznej wydającej obligatoryjne dokumenty: opinie i orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Podłoga interaktywna
Urządzenia używamy do pracy z młodszymi uczniami, którzy chętnie uczą się poprzez ruch. Taki rodzaj aktywności stymuluje układ przedsionkowy i proprioceptywny, który pełni ważną rolę w rozwoju funkcji sensorycznych, a w przyszłości poznawczych. Poprawia funkcje motoryczne, zapewniając uczniom dobrą zabawę. Rozwijając funkcje motoryczne przygotowujemy je do bardziej złożonych operacji myślowych, jakimi jest spostrzegawczość, myślenie przyczynowo- skutkowe czy abstrakcyjne. Możemy uczyć dzieci od prostych operacji typu poznawanie kolorów, poprzez odróżnianie dźwięków, do bardziej złożonych, a nawet rozwijania kompetencji społeczno- moralnych. Podłoga sprawdza się w pracy z uczniami nadpobudliwymi ruchowo. Niektóre ćwiczenia relaksują dzieci, jest to bardzo ważne zwłaszcza, jeżeli dziecko jest pobudzone czy agresywne. Dzieci słuchając poleceń czy instrukcji koncentrują się, ćwiczą podzielność uwagi. Dla uczniów o obniżonej wrażliwości słuchowej, gry służą do rozpoznawania dźwięków mowy, muzycznych i przyrodniczych, ponadto ćwiczą pamięć świeżą i trwałą. Dziecko musi zapamiętać i wykonać podaną instrukcję. Wyzwala to w uczniach chęć do żmudnych ćwiczeń logopedycznych. Dzieci uczą się orientacji w obrębie własnego ciała – ważne dla uczniów z trudnościami spastyczności mięśniowej czy zaburzeń czucia.
Programy edukacyjne oraz dostęp do serwisów interaktywnych.
mTalentAutyzm Mowa w kontekście społecznym – to gotowy zbiór ćwiczeń i narzędzi do pracy z uczniami wspierający relacje i komunikację uczniów ASD z rówieśnikami. Pozwala nauczycielowi zaplanować i poprowadzić zajęcia rewalidacji indywidualnej w oparciu o fachowe narzędzia. Zajęcia ułożone sa tematycznie. Ćwiczymy w ten sposób mowę werbalną i niewerbalną. Odczytywanie gestów, emocji. Uczymy wyrażania własnych potrzeb. Narzędzie to posiada również generator kart pracy, dzięki czemu nauczyciel tematycznie dobierze środki dydaktyczne do zajęć. Polecenia zawarte w programie są proste, dzięki czemu uczniowie chętnie na nie reagują. Ćwiczenia mają konstrukcje o zróżnicowanym stopniu możemy uczyć zastępowania gestów słowem, tłumaczenie związków frazeologicznych. Dobrze sprawdza się przy tłumaczeniu dzieciom przyczyny i skutku zachowań. Narzędzie znacznie wzbogaca pracę z uczniem mającym problemy w obszarze komunikacji.
Eduterapeutika Agresja- bardzo przydatny program interaktywny, zawierający poradniki metodyczne podzielone na moduły tematyczne i grupy wiekowe uczniów. Zawiera: scenariusze zajęć wychowawczych oraz materiały do ich prowadzenia, prezentacje tematyczne (w tym na wywiadówki dla rodziców) oraz poradniki, ulotki informacyjne dla rodziców (wydrukowane, z możliwością ich dodruku z programu). Zestaw wykorzystywany jest do pracy z uczniami podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne oraz do pracy wychowawczo- profilaktycznej.
Eduterapeutica Logopedia- pakiet multimedialny wykorzystywany jest do pracy z uczniami z zaburzeniami mowy i komunikacji. Program urozmaica zajęcia logopedyczne, rewalidacji indywidualnej. Pomaga w terapii nawet uczniom, którzy niechętnie podchodzą do ćwiczeń logopedycznych. Prowadzący ma możliwość za pomocą specjalnych ćwiczeń diagnostycznych dokonać diagnozy mowy, zaplanować tok zajęć. Pomaga w ćwiczeniach nad artykulacją zaburzonych głosek, korygowanie mowy czynnej. Umożliwia nagrywanie i przechowywanie najważniejszych wypowiedzi dziecka, dzięki czemu można porównywać je i w trakcie odbywanej terapii.GOSense Ortografia- pomaga rozwijać kompetencje ortograficzne uczniom
z dysleksją i dysortografią. Wspomaga pracę podczas zajęć korekcyjno- kompensacyjnych. Uczniowie uczą się poprawnego pisania. Poprzez interaktywne ćwiczenia, jest zaangażowanyw pracę na zajęciach. Karty pracy wspierają inne funkcje dziecka: koordynację wzrokową, słuch fonematyczny, usprawniają funkcje słuchowe, motorykę. Program umożliwia pracę grupową. Możliwość pracy z tabletem, laptopem, monitorem interaktywnym. Program utrwala reguły ortograficzne, zastosowano w nim wizualne i ruchowe mnemotechniki.Zakup pomocy dydaktycznych w ramach programu „Aktywna tablica dla uczniów z SPE”.
W ramach złożonego przez dyrektora szkoły wniosku z rządowego programu „Aktywna tablica dla uczniów ze SPE” w miesiącu październiku 2022r. Szkoła Podstawowa w Jadachach pozyskała dodatkowe pomoce dydaktyczne na kwotę 37 000,00 zł.
Zakupione pomoce to:
- pomoce dydaktyczne lub narzędzia do terapii dla uczniów z zaburzeniami wymagającymi terapii logopedycznej lub psychologicznej, tj. monitor interaktywny 65” – 2 sztuki.
- specjalistyczne oprogramowanie do pomocy dydaktycznych lub narzędzi do terapii, tj. Logopedia.
- pomoce dydaktyczne lub narzędzia do terapii psychoneurologicznej dla uczniów z zaburzeniami uwagi i koncentracji oraz dla uczniów z zaburzeniami procesów uczenia się, w tym z dysleksją rozwojową, tj. magiczny dywan FlySky, z pakietem rewalidacyjnym, pakiet Ortografia.
- pomoce dydaktyczne lub narzędzia do terapii procesów komunikacji, w tym zaburzeń przetwarzania, z zaburzeniami koncentracji i uwagi, tj. pakiet AUTYZM.Dzięki zakupionym pomocom doposażono trzy sale lekcyjne. Zajęcia z wykorzystaniem magicznego dywanu sprawiają wśród uczniów największe zainteresowanie oraz radość.
Pomoce dydaktyczne wykorzystywane będą podczas zajęć terapeutycznych (logopedycznych, rewalidacyjnych, korekcyjno-kompensacyjnych) oraz podczas realizacji godzin wychowawczych.