Opublikowano: wtorek, 11 maj 2021 04:58 | Anna.Stagraczynska | Drukuj | Odsłony: 64
Z okazji Światowego Dnia Książki uczniowie klasy pierwszej, podczas lekcji bibliotecznej online prezentowali swoje ulubione książki, a w dalszej części zajęć tworzyli własne okładki swoich ulubionych książek, a także wykonywali rysunki zatytułowane: „Ja w bibliotece szkolnej”.
BW
Opublikowano: wtorek, 11 maj 2021 04:55 | Anna.Stagraczynska | Drukuj | Odsłony: 59
Na lekcji bibliotecznej, która odbyła się 23.04.2021 r. klasa V miała przygotować stroje bohaterów z wybranej książki. Połowa klasy przebrała się za postać z lektur obowiązkowych, a druga połowa za bohaterów swojej ulubionej książki.
Emilia Bałata przebrała się za Łucję z „Opowieści z Narnii”, Nikola Durtka, Anna Gil, Claudia Kiwak, Oliwia Skowron przebrały się za Mary Lenox – bohaterkę „Tajemniczego ogrodu”, Kacper Król i Jakub Pałka przebrali się za Pinokia, Filip Puzio był Harrym Potterem, Sylwia Rawska była Myszką Micky, Nemeczkiem był Tadeusz Stagraczyński z lektury ''Chłopcy z Placu Broni'', dziewczynką z piegami czyli Pippi była Maja Szelech, zaś Patryk Zięcik przebrał się za ulubioną postać każdego dziecka, czyli - Kubusia Puchatka.
Nie umiałabym wybrać najładniejszego przebrania, ponieważ cała klasa była ubrana kreatywnie. Pani powiedziała, że jest pod wrażeniem naszej pomysłowości i wysiłków, które włożyliśmy w zrobienie i wymyślenie stroju wybranego bohatera. Mam nadzieję, że będziemy częściej powtarzali takie prezentacje. Dużo się na tych zajęciach nauczyłam. Mam nadzieję, że klasa też tak uważa.
Autorka tekstu: Claudia Kiwak
Opublikowano: czwartek, 03 grudzień 2020 21:48 | Anna.Stagraczynska | Drukuj | Odsłony: 943
Pluszowy miś – ulubieniec z dzieciństwa, powiernik wielu sekretów obchodził w naszej szkole swoje święto 24 listopada.
Historia święta: 25 listopada 1902 roku prezydent USA Teodor Roosevelt wybrał się
z przyjaciółmi na polowanie, w czasie którego postrzelono małego niedźwiadka.
Prezydent nakazał opatrzenie i uwolnienie zwierzęcia, co zostało zilustrowane komiksem
w waszyngtońskiej prasie. Jeden z czytelników, zainspirowany tym wydarzeniem, stworzył pluszową zabawkę dla dzieci w formie misia, którą nazwał Teddy Bear, nawiązując do imienia prezydenta. Tak też narodziła się angielska nazwa pluszowego misia (teddy bear).
Ta wyjątkowa zabawka od blisko 120 lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych. Pluszowe misie służą za pocieszycieli, przyjaciół, a nawet poduszki, zostają bohaterami książek i trafiają na wielki ekran jako gwiazdy filmowe. W 2002 roku pluszowy miś doczekał się także własnego święta, które obchodzone jest 25 listopada.
Barbara Wdowiak
Opublikowano: środa, 18 listopad 2020 21:38 | Anna.Stagraczynska | Drukuj | Odsłony: 377
Miło nam poinformować, że Uczniowie klasy pierwszej, podczas Pasowania na Czytelnika Biblioteki Szkolnej, otrzymali prezenty - wyprawki czytelnicze.
Projekt został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Na wyprawkę czytelniczą złożyły się:
- „Pierwsze abecadło” - książka będąca antologią tekstów prozatorskich i poetyckich najwybitniejszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
- „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania. Jest to również zbiór pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
- Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.
Więcej szczegółów na temat kampanii można znaleźć na stronie:
http://wielki-czlowiek.pl/pierwsze-abecadlo-wyprawka-czytelnicza-dla-pierwszaka/
Tegoroczny etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających szkołę podstawową i stawiających pierwsze kroki w czytaniu. Kampania obejmuje nie tylko pierwszoklasistów, ale ich rodziców, dziadków i opiekunów podkreślając ich rolę i wartość w czytaniu międzypokoleniowym.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby pasja czytania i miłość do książek towarzyszyły im odtąd na co dzień.
Miłej lektury!
B. Wdowiak
Opublikowano: czwartek, 12 listopad 2020 21:08 | Anna.Stagraczynska | Drukuj | Odsłony: 1059
W piątek, 6 listopada, w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Postaci z Bajek.
Podczas lekcji bibliotecznych przypominaliśmy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie była przypadkowa – to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.
W tym wyjątkowym dniu dzieci z Zespołu Wychowania Przedszkolnego, z zerówki oraz
z klas I-III przybyły do szkoły przebrane w przepiękne bajkowe stroje.
Podczas zajęć dzieci słuchały bajek czytanych przez bibliotekarkę, rozwiązywały zagadki, prezentowały swoje bajkowe przebrania i opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach.
TO BYŁ BARDZO BAJKOWY DZIEŃ!
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć oraz bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. "Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!"
Barbara Wdowiak
Opublikowano: piątek, 03 lipiec 2020 16:15 | BJ | Drukuj | Odsłony: 340
Klasa 0 – Marcelina Stawarz, Milena Pasek, Nikola Zięcik
Klasa I – Anna Szpyt, Mateusz Kiwak, Martyna Kosior
Klasa II – Malwina Wypych, Natalia Maciąg
Klasa III – Julia Paciorek
Klasa IV –Maja Szelech
Klasa V – Julia Pałka
Klasa VI – Marcin Kozieł
Klasa VII – Aleksandra Jadach
Klasa VIII – Natalia Jakubus
Jak co roku dla miłośników książek biblioteka szklona we współpracy z wychowawcami klas I-III, zorganizowała konkurs czytelniczy na najpiękniejszy zeszyt lektur.
Ci, którzy czytają już samodzielnie oraz ci, którzy oddają się lekturze jeszcze w towarzystwie dorosłych mieli okazję podzielenia się wrażeniami po przeczytaniu wybranych przez siebie książek.
Za najpiękniejszy zeszyt lektur nagrody i dyplomy otrzymali:
Klasa I – Lena Byczek, Bartłomiej Durtka, Jakub Fajfer, Lena Godek, Igor Grębowiec, Mateusz Kiwak, Hubert Kosior, Martyna Kosior, Debora Manzotti, Zuzanna Matuszewska – Gudaniec, Liliana Pomorska, Natalia Stępień, Anna Szpyt, Lena Tomczyt, Anna Tutka
Klasa II – Patrycja Bałata, Mateusz Chmielowiec, Natalia Maciąg, Łukasz Misa, Karolina Oklek, Victoria Pavlik, Kacper Skowron, Tomasz Tłusty, Natalia Wolan, Malwina Wypych
Klasa III – Julia Paciorek, Alan Tomczyk, Adam Tutka, Aleksandra Zbyrad
Opublikowano: piątek, 12 czerwiec 2020 09:16 | BJ | Drukuj | Odsłony: 320
W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego 2019/2020 proszę o zapoznanie się z terminami i procedurami oddawania podręczników szkolnych i książek.
Podręczniki oraz wypożyczone książki należy oddać w wyznaczonych terminach i godzinach. Proszę, aby uczniowie klas/rodzice w danym dniu przychodzili zgodnie z harmonogramem, kolejno w określonych przedziałach czasowych. Związane jest to z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa w związku z zapobieganiem zakażeniom wirusem COVID-19.
Daty oddawania podręczników:
Kl. I – 22.06.2020 r., od godz. 9:00 do 10:00
Kl. II – 22.06.2020 r., od godz. 10:15 do 11:15
Kl. III – 22.06.2020 r., od godz. 11:30 do 12:30
Kl. IV – 23.06.2020 r., od godz. 9:00 do 10:00
Kl. V –23.06.2020 r., od godz. 10:15 do 11:45
Kl. VI – 23.06.2020 r., od godz. 12:00 do 13:30
Kl. VII – 24.06.2020 r., od godz. 9:00 do 10:00
Kl. VIII – 16,17,18.06.2020 r. – przed egzaminem ósmoklasisty
ORGANIZACJA PRACY SZKOLNEJ BIBLIOTEKI
- Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
- Książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców w ustalone przez dyrektora
i nauczyciela bibliotekarza określone dni (w celu uniknięcia grupowania się osób).
- Harmonogram zwrotu podręczników i książek zostanie umieszczony na stronie internetowej szkoły.
- Bibliotekarz powiadamia uczniów/rodziców przez dziennik elektroniczny lub inne kanały kontaktu o terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia .
- Rodzicom i uczniom przypomina się o zasadach zwrotu wypożyczonych podręczników i książek zgodnie z zapisami regulaminów (zwrot podręczników w kompletach, usunięcie foliowych okładek, usunięcie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki – wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia).
- Za książki zniszczone lub zagubione rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zakupu nowej pozycji wskazanej przez nauczyciela bibliotekarza w ustalonym terminie.
- Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu książek/podręczników powinien być w maseczce oraz rękawiczkach. Obowiązuje również zasada zachowania odpowiedniego dystansu
– min. 1,5 m.
- Podręczniki/książki będą zwracane w bibliotece szkolnej. Uczniowie/rodzice uczniów oddający książki wchodzą do szkoły bocznym wejściem(obok sali nr 2)
- Osoby dokonujące zwrotu podręczników oraz książek muszą być poinformowane o określonym sposobie przekazania podręczników szkolnych:
- każda książka musi być podpisana na metryczce znajdującej się w książce,
- należy włożyć książki do worków/reklamówek – związane jest to z epidemią,
- na wierzchu musi być umieszczona kartka z : imieniem i nazwiskiem ucznia oraz klasą.
- Nauczyciel bibliotekarz wyznaczy miejsce składowania oddawanych książek
i podręczników.
- Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokona oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do odkupienia podręcznika, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.
Opublikowano: poniedziałek, 01 czerwiec 2020 18:31 | BJ | Drukuj | Odsłony: 356
Godziny pracy biblioteki szkolnej od 1 czerwca 2020 r.
|
Poniedziałek
|
Wtorek
|
Środa
|
Czwartek
|
Piątek
|
9:00 – 11:30
|
9:00 – 11:00
|
-
|
-
|
9:00 – 11:30
|
Zasady korzystania z Biblioteki Szkolnej w Jadachach:
- Od 1 czerwca biblioteka szkolna umożliwia uczniom i nauczycielom korzystanie z księgozbioru, w tym zwrot wypożyczonych książek. Książki będą odbierane z zachowaniem wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa.
- Godziny pracy biblioteki szkolnej: poniedziałek od godziny 9:00 – 11:30, we wtorek od 9:00 – 11:00 i w piątek od 9:00 – 11:30.
- Uczniowie uczestniczący w zajęciach na terenie szkoły mogą korzystać z biblioteki. Pozostali uczniowie muszą zgłaszać potrzebę korzystania z biblioteki do nauczyciela bibliotekarza wysyłając wiadomości w e-dzienniku lub na e-mail: barbarawdowiak@zsjadachy.pl z dziennym wyprzedzeniem.
- Przed podejściem do stolika w bibliotece, należy zdezynfekować ręce (rękawiczki) płynem dezynfekującym, który zapewnia szkoła.
- Nauczyciel bibliotekarze oraz czytelnicy powinni przebywać w bibliotece w maseczce/przyłbicy (nosić osłonę nosa i ust) i rękawiczkach ochronnych.
- Przed stolikiem należy stanąć w zalecanej, bezpiecznej odległości – min. 1,5 metra. Uczeń zgłasza książkę do zwrotu, bibliotekarz odpisuje ją z karty bibliotecznej, następnie odkłada do wyznaczonego przez bibliotekarza miejsca.
- Jednocześnie w bibliotece może przebywać z bibliotekarzem jedna osoba wypożyczająca lub oddająca książki. Pozostałe osoby oczekują przed wejściem do biblioteki zachowując odstęp minimum 1,5 m.
- Nie ma możliwości korzystania z kącików dla dzieci oraz z czytelni.
- Nauczyciel bibliotekarz będzie stosował niezbędne dla bezpieczeństwa zabiegi – regularnie wietrzyć pomieszczenia biblioteki i czytelni, dezynfekować powierzchnię stolika każdorazowo po obsłudze czytelnika, dezynfekować inne dostępne dla użytkowników powierzchnie.
- Oddane książki będą poddane kwarantannie na okres trzech dni, następnie wrócą na półki i będą mogły znów być wypożyczane.
- Nauczyciel bibliotekarz wyznacza miejsce składowania oddawanych książek (pomieszczenie, skrzynia, pudła, itp.). Składowane książki są oznaczone datą przyjęcia.
B.Wdowiak
Opublikowano: poniedziałek, 01 czerwiec 2020 03:18 | BJ | Drukuj | Odsłony: 341
XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Od 30 maja do 7 czerwca obchodzimy XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.
O przebiegu akcji możecie przeczytać tutaj:
https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/program-xix-ogolnopolskiego-tygodnia-czytania-dzieciom/
Każdy dzień jest poświęcony innemu zwierzęciu. Opowiemy zarówno o naszych ukochanych domowych pupilach, jak i o dzikich gatunkach: wilkach, żubrach i niedźwiedziach.
Zapraszamy do śledzenia strony internetowej: calapolskaczytadzieciom.pl/xix-otcd
Biblioteka Szkolna w Jadachach również zachęca do wspólnego czytania.
Poniżej znajduje się kilka linków do ciekawych bajek oraz opowieści o zwierzętach.
„Leśne opowieści”
https://www.youtube.com/watch?v=cs706BU_7wU
W. Bruce Cameron „Był sobie pies”
https://www.youtube.com/watch?v=dZM_tbPvCF4
Holly Webb „Fred się zgubił”
https://www.youtube.com/watch?v=eOM2fxxWGmY
Holly Webb "Zabawy z Urwisem"
https://www.youtube.com/watch?v=p4dPSSGKRec
Holly Webb "Nowe psoty Urwisa"
https://www.youtube.com/watch?v=zevecqBakRo
Holly Webb "Łezka, przerażona kotka"
https://www.youtube.com/watch?v=pws45P0AaVc
Tomasz Trojanowski "Kocie historie"
https://www.youtube.com/watch?v=Uy4Ytp0kwkU
Poleca: B. Wdowiak
Opublikowano: piątek, 29 maj 2020 06:12 | BJ | Drukuj | Odsłony: 440
Dziękuję Ci, Prymasie – listy uczniów klasy VII i IV do Patrona naszej szkoły.
Drogi Prymasie Tysiąclecia, cieszę się, że wkrótce będziesz beatyfikowany oraz pragnę podziękować za:
- Kochającą rodzinę
- Dobrych ludzi
- Wspierających przyjaciół
- Wiarę
- Nadzieję na lepsze jutro
- Dobre uczynki
- Wolontariat
- Twe słowa
- Twe myśli
- Ludzi odpowiadających za moją edukację
- Twe dobre uczynki
- Modlitwę
- Wsparcie duchowe
I.K.
Drogi Kardynale Stefanie Wyszyński!
Jestem uczennicą szkoły, której jesteś patronem. Piszę do Ciebie ten list, ponieważ chcę Ci podziękować za wszystko, co zrobiłeś dla Naszej Polski.
Jestem dumna, że nasza szkoła ma takiego wspaniałego patrona. Dla mnie jak i dla całej szkoły szczęśliwą wiadomością jest to, że zostajesz beatyfikowany. Nasze codzienne modlitwy o beatyfikację przyniosły rezultaty. Dziękuję Ci także za to, że Twoja postawa jest godna naśladowania i że jesteś autorytetem dla wielu ludzi.
Bardzo się cieszę, że mogę być uczennicą szkoły, która nosi Twoje imię i którą się opiekujesz
E.P.
Jadachy, 05.05.2020 r.
Drogi Kardynale Stefanie Wyszyński!
Na wstępie mojego listu chciałbym opowiedzieć Ci trochę o sobie, ponieważ zależy mi na tym abyś wiedział o moim istnieniu. Chciałbym również podziękować Ci Prymasie, za to że jesteś patronem naszej szkoły i prosić Cię o dalszą opiekę nad nami.
Chodzę do siódmej klasy Szkoły Podstawowej w Jadachach. (…) Wiem, że Twoja mama drogi Kardynale zmarła gdy Ty miałeś 9 lat. Z pewnością było Ci Eminencjo ciężko się z tym pogodzić. Ja miałem 3 i pół roku, gdy mój Tata odszedł z tego świata. Byłem tak mały, że prawie go nie pamiętam. Najbardziej kojarzę Go ze zdjęć i opowieści rodziny.
Chciałbym opowiedzieć Ci o moich zainteresowaniach. Lubię grać w piłkę nożną, potrafię dobrze pływać, uwielbiam jeździć na hulajnodze, potrafię zrobić salto w przód na trampolinie. Wiem, że w młodości Prymasie byłeś harcerzem. Tak jak Ty Eminencjo, ja również jestem ministrantem i podobnie jak Ty lubię podróżować. Wiem Kardynale, że odwiedziłeś podczas podróży naukowej w latach 1929-1930 Austrię, Włochy, Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. A ja zwiedziłem takie kraje jak: Austrię, Włochy, Francję, Węgry, Hiszpanię, Turcję, Słowację, Chorwację, Czechy, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Niemcy, Słowenię, Monako, Andorę, Egipt i Grecję.
Doceniam to jak poświęciłeś się Eminencjo dla Polski i dla Maryi, którą uważałeś za swoją Matkę i jak wiele dla niej zrobiłeś. Zdaję sobie sprawę, że po 30 letnim procesie beatyfikacyjnym zostałeś uznany za osobę świętą i Twoja beatyfikacja odbędzie się wkrótce.
Teraz na świecie jest bardzo ciężka sytuacja, ponieważ panuje epidemia koronawirusa, nie chodzimy do szkoły, tylko mamy lekcje w domu. Musimy komunikować się z nauczycielami drogą internetową. Niektóre zajęcia, te z trudniejszych przedmiotów prowadzone są w ramach wideokonferencji. Jest to dla nas bardzo trudny czas, ponieważ nie możemy spotykać się z rówieśnikami. Dla mnie największym szokiem było to, że nie można było chodzić nawet do kościoła. Ta zaraza wybuchła w Chinach w miejscowości Wuhan, potem rozprzestrzeniła się do Włoch, później dostała się do Polski. Jest to bardzo przykra sytuacja ponieważ umiera bardzo dużo ludzi. Gdy wychodzi się z domu konieczne jest noszenie maseczki i bardzo dokładne mycie rąk. Świat powoli zaczyna wracać do normalności, jednak każdy żyje ze świadomością, że może nadejść kolejna fala zachorowań.
Głęboko wierzę w to, że wiara w Boga, modlitwa za Twoim wstawiennictwem może pomóc nam odnaleźć się w tej trudnej sytuacji.
Z wyrazami szacunku
P. B.
Jadachy, 05.05.2020 r.
Wielebny Księże Kardynale!
Piszę do księdza Kardynała ten krótki list, aby podziękować za wszystko i podzielić się swoimi przemyśleniami.
Jesteś dla nas wzorem życia. Chciałam podziękować za czas poświęcony w walce z komunizmem ,abyśmy mogli żyć i mieszkać w wolnej i demokratycznej Polsce. Dzięki temu mogę głośno wyrażać swoje zdanie i poglądy, jakie mam na wiele spraw. Matka Boża była Twoją patronką, podobnie jak naszego rodaka - świętego Jana Pawła II. Zawierzyliście jej swoje życie i Ona była Wam podporą na ścieżce życia, Ona dawała Wam siłę, aby pomagać ludziom i ich kochać.
Nasza szkoła nosi Twoje imię i jesteśmy z tego bardzo dumni. Każdego roku obchodzone są uroczystości ku czci Twojego imienia .Następną rzeczą, która mnie bardzo cieszy to uroczystości związane z Twoją beatyfikacją. Będzie to święto nie tylko dla ludzi, ale i dla nieba.
Będę już kończyć mój list. Czekam z niecierpliwością na ten wielki dzień – dzień beatyfikacji. Mam nadzieję, że za Twoim wstawiennictwem będę zanosić prośby do Matki Najświętszej o wszelkie potrzebne Nam łaski, a Ty Nasz Patronie, będziesz Nas wspierał.
Pozdrawiam serdecznie.
Z poważaniem A. G.
Jadachy, 06.05.2020 r.
Drogi Stefanie Kardynale Wyszyński !
Na wstępie mojego listu chciałbym się przedstawić. Nazywam się Kacper, uczęszczam do 4 klasy Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Jadachach.
Piszę ten list ponieważ chciałbym Ci podziękować za to, że tak wielki człowiek jak Ty jest moim rodakiem i patronem mojej szkoły. Jest to dla mnie zaszczyt i duma, że na moich świadectwach znajduje się pieczęć z Twoim imieniem.
Poznałem historię Twojego życia i wiem ile dobrego zrobiłeś dla mojego kraju. Poświęciłeś życie w obronie wartości katolickich i godności człowieka. Zawsze życzliwy i otwarty, zawsze blisko spieszyłeś ludziom z pomocą.
Byłeś tytanem pracy. Pracowałeś ponad siłę, bez oszczędzania zdrowia, bo bardziej kochałeś Ojczyznę niż siebie. Twoim głównym celem było powstrzymanie prześladowań i zapewnienie Kościołowi przetrwania. Byłeś w tym nieugięty i gotów na wszystko.” Czegokolwiek zażąda Bóg-uczynię” – mówiłeś. Zostałeś uwięziony, ale mimo cierpień jakich doznawałeś w więzieniu nie ugiąłeś się pod naciskiem reżimu.
Będąc uczniem szkoły Twojego imienia, stawiam sobie Ciebie za wzór, za to, że byłeś wtedy wsparciem dla wielu osób wierzących.
Jan Paweł II powiedział o Tobie: „ Jakże gorąco zmarły Prymas miłował Ciebie Pani Jasnogórska i Matko Kościoła. Jak bardzo miłował Kościół Twojego Syna. Jak wiernie miłował ojczyznę i wszystkich Polaków. Pozostawił po sobie wielkie zaiste dziedzictwo. Oby to dziedzictwo trwało w nas. Oby Kościół i Naród pozostał mocny dziedzictwem Kardynała St. Wyszyńskiego”.
Dziękuję Ci Kardynale, że czuwasz nad naszą szkołą i nami – jej uczniami. W tym roku 7 czerwca planowana była Twoja beatyfikacja, która niestety ze względu na panującą pandemię została zawieszona w czasie. Będzie to na pewno wielka uroczystość. Twoje wielkie święto. Jestem pewny, że będziesz z nami obecny duchem.
Żałuję, że nie poznałem Cię osobiście i muszą mi wystarczyć same opowieści o Tobie. Kończę już ten list i jeszcze raz dziękuję Ci za Twoje słowa i postawę. One wytyczają każdemu z nas drogę, którą powinniśmy iść przez życie, aby było ono pełne wiary, miłości, nadziei i dobrego serca dla wszystkich ludzi.
K.K.
Drogi Księże Kardynale Stefanie Wyszyński!
Na początku mojego listu Chciałabym Ciebie poprosić o modlitwę za moją ojczyznę w tym tak trudnym dla nas czasie.
Gdy wróciłam ze Stanów Zjednoczonych do Jadachów, byłeś dla mnie nową postacią. Zaczęłam się uczyć Twojego życiorysu jako nowa uczennica w Szkole, miałam bardzo dużo do nadrobienia ,ale Twoja historia mnie tak zaciekawiła, że szybko nadrobiłam zaległości. Wiem, że losy Polski nigdy nie były Ci obojętne. Byłeś prześladowany i więziony przez komunistyczne władze właśnie za to , że troszczyłeś się o Polskę i Polaków.
W przyszłym roku będzie już 40 lat odkąd Ciebie nie ma wśród nas . Głęboko wierzę, że wraz z innym wybitnym Polakiem św. Janem Pawłem II , który był Twoim serdecznym przyjacielem, będziecie mieć w opiece nas wszystkich, a dzięki Waszemu wstawiennictwu wszystko wróci do normalności. My wrócimy do szkoły, a nasi rodzice do pracy. O to Ciebie bardzo proszę jako Patrona mojej Szkoły, który zawsze wskazuje nam drogę w życiu: ‘’ Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem”. W dzień Twojej Beatyfikacji razem z moją rodziną będziemy się modlić w Twojej intencji i dziękować za Twoje zasługi dla Polski i kościoła.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności
C.K.
Jadachy 10.05.2020r.
Drogi Kardynale Stefanie Wyszyński!
Drogi Kardynale, dziękuję Ci za wskazówki dla mnie jak żyć i jakim być człowiekiem.
Byłeś wzorem w okresie represji wobec Kościoła i społeczeństwa, broniłeś chrześcijańskiej tożsamości narodu. Nawet gdy zostałeś aresztowany, dałeś nam przykład jak zachować czyste ręce, silną wiarę i miłość dla naszej Ojczyzny, którą ceniłeś bardziej niż własne życie.
Widziałeś w każdym człowieku jego dobro i starałeś się bronić jego godności. Chciałabym i ja tak umieć. Widzieć tylko to, co dobre w bliźnim, nie zwracając uwagi na czyjeś wady. Ty, Kardynale to potrafiłeś, ja jeszcze dużo muszę się od Ciebie nauczyć.
Dziękuję Ci za Twoje święte życie, za to, że możesz być patronem mojej szkoły i za Twoją beatyfikację, która niedługo nastąpi.
Jesteś i będziesz moim wzorem, który należy i trzeba naśladować.
S.R.
Jadachy, maj 2020 r.
Drogi Kardynale Stefanie Wyszyński!
Piszę do Ciebie ten list, ponieważ jesteś patronem szkoły, do której uczęszczam. Mam na imię Maja i jestem uczennicą klasy IV Szkoły Podstawowej w Jadachach. Zainteresowało mnie to jakim byłeś człowiekiem. Przygotowując prezentację na jedną z lekcji dowiedziałam się wielu faktów z Twojego życia, które nie było takie łatwe. Byłeś nie tylko duszpasterzem i biskupem niezachwianym w wierze, bez reszty oddanym Matce Bożej, lecz także wielkim patriotą. Walczyłeś z władzami komunistycznymi, które dążyły do tego, aby Bóg zniknął z polskich domów, rodzin i serc. Byłeś więziony wiele razy jednak nigdy się nie poddałeś i nie złamałeś. Maryja była dla Ciebie tarczą i obroną przez całe życie. Matce Bożej oddałeś losy Kościoła i Narodu. Pamiętamy Twoje słowa: ”Wszystko postawiłem na Maryję’’. Byłeś 57 lat kapłanem, 35 lat biskupem, ponad 32 lata arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz Prymasem Polski, 28 lat członkiem Kolegium Kardynalskiego.
Byłeś i jesteś uznany za największy autorytet moralny zarówno przez tych, którzy byli Ci wierni, jak i tych, którzy nie tak dawno jeszcze Cię prześladowali.
W tym roku, po 30-sto letnim procesie beatyfikacyjnym odbędzie się Twoja beatyfikacja. Wiele razy miałeś w swoim życiu pod górkę i także podczas tej beatyfikacji pojawiły się trudności. Zaplanowana uroczysta beatyfikacja na 7 czerwca 2020 roku ze względu na panującą pandemię i walkę z koronawirusem została zawieszona.
Jestem dumna, że jesteś patronem mojej szkoły, podziwiam Cię. Chciałabym mieć tyle wytrwałości i cierpliwości w pokonywaniu trudności jak Ty. Ukochany Kardynale Stefanie Wyszyński, nasz opiekunie, proszę dziś o Twoje wstawiennictwo u Boga, o pokonanie i ustanie pandemii.
M. Sz.
Opracowała: B. Wdowiak
Opublikowano: wtorek, 26 maj 2020 02:44 | BJ | Drukuj | Odsłony: 406
Cytaty o mamie – piękne, mądre i wzruszające sentencje o mamach, świetnie sprawdzą się jako dedykacja do wyjątkowego prezentu z okazji Dnia Matki. Który z nich wybrać? Jakie złote myśli o mamie najbardziej chwytają za serce?
Z pewnością takie, które powinny wyrażać uczucia miłości, szacunku i wdzięczności do tych, które dały nam życie i poświęciły część swojego życia. Poniżej znajdziecie cytaty o mamie i złote myśli, które świetnie sprawdzą się jako dedykacja do prezentu czy sentencja do napisania w laurce.
Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska.
Józef Ignacy Kraszewski
* * *
Matki dają naszemu duchowi ciepło a ojcowie — światło.
Jean Paul Sartre
* * *
Mama to miękkie ręce, Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce. Mama to samo dobro i sama przyjemność, coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie, dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie. A jednak równocześnie Mama to szereg praw, niezłomnych "pójść spać", okropnych "proszę to włożyć", Mama to szorowanie ostrym ręcznikiem, to godziny odmierzone, żywot przyjemny, życzliwy, słoneczny, ale bez niespodzianek i zanadto świątobliwy.
Melchior Wańkowicz
* * *
Każdą inną ludzką miłość trzeba zdobywać, trzeba na nią zasługiwać, pokonując stojące na jej drodze przeszkody, tylko miłość matki ma się bez zdobywania i bez zasług.
Herman Auerbach
* * *
Jest na świecie piękna istota, u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami – matka.
M. Ostrowski
* * *
Matka, jak Pan Bóg, może kochać wszystkie swe dzieci, każde z osobna i każde najwięcej.
Z. Kossak-Szczucka
* * *
Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi, nie da nam tego, co słowo i spojrzenie matki.
W. Rabbe
* * *
Matka byłaby zdolna wymyślić szczęście, aby je dać swoim dzieciom.
M. Delbrer
Opublikowano: wtorek, 26 maj 2020 02:40 | BJ | Drukuj | Odsłony: 348
„NASZA MAMA CZARODZIEJKA”
Każda mama jest czarodziejką, wspierającą dzieci, a każdy problem
w magiczny sposób potrafi rozwiązać, dlatego dzisiaj polecam Wam niezwykłą książkę Joanny Papuzińskiej pt. „Nasza mama czarodziejka”.
Lektura oczarowała mnie barwną szatą graficzną i ciepłym słowem. Każdy z nas ma mamę, która na co dzień ma dużo obowiązków – pranie, prasowanie, gotowanie, sprzątanie. Mamusia towarzyszy nam od pierwszego tchnienia, czuwa nad naszym bezpieczeństwem, troszczy się o nas, sprawia, że dzień jest pełen blasku, miłości i ciepła. Mama opisana przez Joannę Papuzińską jest bohaterką i czarodziejką dla swojego dziecka – martwi się, pomaga słabszym, ma bujną wyobraźnię, wprowadza swoje dzieci w świat czarów i fantazji. Przy niej wielkolud staje się małym chłopcem, a dinozaur bezbronnym zwierzątkiem. Potrafi ochronić statek przed burzą, naprawić księżyc kawałkiem ciasta czy odnaleźć złodzieja. To ona drewniany samochodzik przemienia w prawdziwe auto, a dzwonnicę okrywa pajęczyną z kolorowej włóczki. Dzięki niej rodzina wyrusza w niezwykłą podróż poduszkowcami, co okazuje się gratką nawet dla poważnego taty… Polecam wszystkim tę wyjątkową opowieść.
Poniżej linki z nagraniem fragmentów książki J. Papuzińskiej :
„Jak nasza mama odczarowała wielkoluda” https://www.youtube.com/watch?v=zNoI89g_fBg
„Jak nasza mama hodowała potwora” https://www.youtube.com/watch?v=R_mjrUeAkiA
Opublikowano: czwartek, 21 maj 2020 02:20 | BJ | Drukuj | Odsłony: 281
Felix, Net i Nika – cykl książek science fiction dla dzieci i młodzieży. Opowiada o przygodach trójki tytułowych młodych przyjaciół – Felixa Polona, Neta Bieleckiego oraz Niki Mickiewicz – uczęszczających do warszawskiego gimnazjum im. prof. Stefana Kuszmińskiego.
Szalone przygody młodych bohaterów, pełne są fantazji i humoru. Każdy z nich jest inny, jedyny w swoim rodzaju. Jednak razem tworzą niezapomniany tercet. Uzupełniają się, swoje talenty i zdolności wykorzystują w bardzo kreatywny sposób. Muszą rozwiązywać skomplikowane zagadki, mierzyć się z potworami, dzikimi roślinami, są ścigani przez przerażające zjawy.
W książkach z serii Felix, Net i Nika odnajdziemy autentyczną przyjaźń na dobre i na złe, zwariowane wynalazki, sztuczną inteligencję, ale także skarby, duchy, latające talerze i wiele, wiele innych fantazyjnych postaci. Pojawiają się także pierwsze, tak niewinne nastoletnie uczucia. Promowane są w nich wartości rodzinne, dzieci mają dobry kontakt z rodzicami, rodziny są wielopokoleniowe. Powieści te są zarazem bardzo współczesne – nowoczesne technologie, humor i wartka akcja sprawiają, że są chętnie czytane również przez dzieci, które za czytaniem nie przepadają.
Opublikowano: środa, 20 maj 2020 01:56 | BJ | Drukuj | Odsłony: 283
BEZPIECZNE STRONY
Od wielu lat często korzystamy z komputera i dużo serfujemy po stronach www.
Bardzo ważne jest to, żeby te strony były bezpieczne. Właśnie tutaj jest kilka propozycji takich stron. Nie zawierają one przemocy, czy niedozwolonych treści.
http://www.origami.art.pl/
http://www.sieciaki.pl/
http://www.zyraffa.pl/
http://www.benc.pl/gry
http://www.cozciebiewyrosnie.pl/
http://www.waszebajki.pl/
http://www.kolorowanki-dzieci.pl/
https://www.sesamestreet.org/
https://www.anikino.pl/
http://www.yummy.pl/
http://www.kolorowaneczki.pl/
https://www.lulek.tv/
https://www.miniminiplus.pl/
http://www.misie.com.pl/wp-misie/
https://www.puchatek.pl/
Opublikowano: środa, 20 maj 2020 01:53 | BJ | Drukuj | Odsłony: 303
Co kryją biblioteki na świecie? Poznaj barwne wnętrza, nowoczesne technologie, ciekawe księgozbiory, nietypowe usługi (np. wypożyczenie bibliotekarza) i wiele innych niespodzianek.
Zapraszamy na wirtualne wycieczki z Google Street View do książnic w Nowej Zelandii, Kanadzie, USA, Australii, Francji, Japonii i do pierwszej polskiej biblioteki z usługą Google.
Prezentacje te można zobaczyć na stronie Lustra Biblioteki.
Link do strony: http://lustrobiblioteki.pl/2013/08/wirtualny-spacer-po-bibliotekach-z-google-street-view/
B. Wdowiak
Opublikowano: środa, 20 maj 2020 01:53 | BJ | Drukuj | Odsłony: 272
Zapraszam na wirtualne spacery po nowoczesnych bibliotekach polskich. Można w nich poznać stylowe wnętrza, nowoczesne rozwiązania architektoniczne i technologiczne, zobaczyć ciekawe wystawy.
Link do spaceru: https://bibliotekajagiellonska.wkraj.pl/html5/index.php?id=78961#78961/0
- Zagłębiowska Mediateka jest główną siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu.
Link do spaceru: https://orbix360.com/FLCBrTzwG
Link do spaceru: archiwum.ksiaznicaplocka.pl/wirtualnyspacer
- Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie
Link do spaceru: https://bibliotekaupjp2.wkraj.pl/html5/index.php?id=74371#74371/0
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp
Link do spaceru: www.ai360.com.pl/projekty/biblioteka
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Przasnyszu
Link do spaceru: http://www.mbpprzasnysz.pl/spacer/biblioteka_przasnysz.html
B. Wdowiak
Biblioteka szkolna poleca:
Książka Justyny Bednarek to zbiór krótkich opowieści, z których każda opowiada o przygodach jednej z dziesięciu tytułowych skarpetek. Wszystko zaczyna się od dziwnych zjawisk w pewnym domu – jego mieszkańcy orientują się bowiem, że podczas prania zawsze znajdują tylko jedną skarpetkę z pary wrzuconej do pralki. Co ciekawe, nigdy nie można znaleźć tej brakującej. Bohaterka Mała Be oraz jej Mama postanawiają poprosić o pomoc hydraulika – są bowiem przekonane, że wynika to z jakiejś mechanicznej usterki sprzętu. Podczas oględzin fachowiec odkrywa pod pralką ogromną dziurę, w której prawdopodobnie znikają części garderoby.
Czytelnik poznaje losy każdej kolejnej skarpetki z dziesięciu par. Jedna z nich postanawia zrobić karierę na wielkim ekranie i zostać gwiazdą filmu. Każdego dnia udziela licznych wywiadów i pojawia się w sesjach zdjęciowych. Inna skarpetka staje się bohaterką, ratując życie pewnej rodzinie myszy. Chroni zwierzątka przed polującym drapieżnym ptakiem i w ten sposób zostaje zastępczym rodzicem gryzoni.
Skarpetka granatowa odnosi sukces w polityce. Jej przygoda ma ważne dla czytelnika przesłanie na temat moralności w podejmowaniu trudnych decyzji. Skarpetka w kolorowe paski okrywa stopę pewnego bezdomnego człowieka, który dawniej był bajkowym królem. Darzą się nawzajem ogromną sympatią, jednak pojawia się żona króla i zabiera go z powrotem do bajki. W ten sposób włoska skarpetka zostaje doradcą na dworze królewskim.
Piąta skarpetka była uszyta z miękkiej, owczej wełny – jej zadaniem będzie obrona małego kotka, któremu dokuczał niedobry chłopiec. Skarpetka w kolorze czerwonym staje się piękną różą, a seledynowa pracuje jako detektyw.
Biała skarpeta w czerwone kropki spotyka na swojej drodze smutnego mężczyznę – jak się dowiaduje, jego syn przebywa w szpitalu z powodu poważnej choroby. Bohaterka postanawia towarzyszyć chłopcu, rozśmieszając go. W konsekwencji część garderoby Małej Be zyska w szpitalu miano „Doktora Skarpety”, który miał za zadanie prowadzenie swoistej terapii śmiechem na całym dziecięcym oddziale.
Poniżej przedstawiam prace uczniów klasy drugiej, którzy zainspirowali się książką:
Jeśli chcecie posłuchać opowieści o przygodach skarpetek, to kliknijcie w link:
Niesamowite przygody 10 skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych), Justyna Bednarek - audiobook
https://www.youtube.com/watch?v=YOjmLNL4xaQ&list=PLENuZZQirZiGxr1j4ZGHmm9bQWTSWnkd-
źródło obrazka:i.ytimg.com/vi/YOjmLNL4xaQ/maxresdefault.jpg
Barbara Wdowiak
„Kto czyta książki, żyje podwójnie”
Umberto Eco
Szanowni Rodzice!
Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.
Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi. Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.
Badania pokazują, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina.
Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.
Z wyrazami szacunku
Barbara Wdowiak
https://drive.google.com/open?id=1eoUlWo4nPy82uAxiJZYSD74mnIfFxC96
Źródło: Biblioteka w szkole
Biblioteka szkolna - konkurs
„Czytania nadszedł czas,
niech czyta każdy z nas!”
Czy wiecie, że MAJ jest miesiącem książki?
W związku z tym Biblioteka Szkolna organizuje konkurs czytelniczy dla wszystkich uczniów.
Przeczytałaś (-eś) w ostatnim czasie ciekawą książkę - nie lekturę?
Napisz kilka zdań, dlaczego Ci się podobała i czy polecasz ją do przeczytania swoim koleżankom i kolegom.
Jeśli lubisz rysować, możesz wykonać ilustrację do tej książki. Pracę przyślij na e-mail: barbarawdowiak@zsjadachy.pl, następnie przynieś ją do biblioteki po powrocie do szkoły. Najciekawsze wypowiedzi zostaną umieszczone na stronie szkoły i nagrodzone.
Termin nadsyłania prac: do 15 maja 2020 r.
Organizator konkursu: Barbara Wdowiak