ŚWIETLICA SZKOLNA
Godziny pracy świetlicy
PONIEDZIAŁEK
WTOREK
ŚRODA
CZWARTEK
PIĄTEK
6:00 – 8:00
6:00 – 8:00
6:00 – 8:00
6:00 – 8:00
6:00 – 8:00
12:35 – 16:00
12:35 – 16:00
11:35 – 16:00
12:35 – 16:00
11:35 – 16:00
Wychowawcy świetlicy
Jolanta Babiec
Andrzej Majkut
Anna Stagraczyńska
Grzegorz Trela
Barbara Wdowiak
Regulamin świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej w Jadachach
- Kwalifikacja uczniów do świetlicy szkolnej.
- Kwalifikacja uczniów do świetlicy szkolnej odbywa się na podstawie „Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy”, którą wypełniają rodzice do 15 września każdego roku.
W uzasadnionych przypadkach zgłoszenia mogą być przyjęte w ciągu roku szkolnego. - Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (25 uczestników), dzieci przyjmowane są według następujących zasad: pierwszeństwo mają dzieci z klas 0-III; dzieci których rodzice pracują zawodowo, dzieci z rodzin niepełnych; dzieci wskazane przez Dyrektora szkoły, pedagoga szkolnego lub wychowawcę klasy.
- Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy podbierane są w sekretariacie. Przyjęcie dziecka odbywa się na podstawie „Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy” i dokonuje tego: dyrektor szkoły, nauczyciel świetlicy lub pedagog szkolny.
- Grupa świetlicowa nie może liczyć więcej jak 25 uczestników. Grupą opiekuje się jeden nauczyciel.
- Rozpatrzenie zgłoszenia dziecka dokonane po terminie dokonuje się po rozpoznaniu przyczyn oraz w miarę wolnych miejsc.
- Rezygnację miejsca w świetlicy rodzic zobowiązany jest zgłosić do nauczyciela świetlicy.
- Sposób przyprowadzania i odbierania dzieci ze świetlicy szkolnej
- Dzieci zapisane na świetlicę szkolną przyprowadzane są przez nauczyciela danej klasy
,odprowadzane przez nauczyciela świetlicy lub innego pracownika szkoły, a odbierane przy wejściu głównym osobiście przez opiekuna prawnego/rodzica lub osobę wskazaną w „ Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy”. - Dzieci odwożone busem są do niego doprowadzane przez nauczyciela świetlicy.
- Rodzice/opiekunowie prawni ponoszą odpowiedzialność za dziecko, które nie zostało przyprowadzone do świetlicy.
- Dziecko przychodząc do świetlicy zgłasza ten fakt nauczycielowi i podaje: imię i nazwisko oraz klasę do której chodzi.
- Dzieci są odbierane ze świetlicy przez opiekunów/rodziców lub osoby wskazane w „Karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy” poprzez zgłoszenie wyjścia, podając imię, nazwisko oraz klasę. Osoby te czekają na dziecko przy wejściu do szkoły. Fakt ten nauczyciel odnotowuje w e-dzienniku wpisując godzinę.1
- Dziecko obecne na świetlicy przebywa na niej do końca, czyli do 15:30. Każdorazowe wcześniejsze wyjście możliwe jest tylko po przedstawieniu pisemnego usprawiedliwienia
w „Zeszycie kontaktu”, w którym jest podana godzina zwolnienia, data oraz czytelny podpis rodzica/opiekuna prawnego. - Takie same zasady dotyczą wyjść na zajęcia dodatkowe, jak SKS, karate, itp. Zwolnienie takie jest także możliwe, jeśli dziecko zostanie odebrane przez prowadzącego zajęcia, ale po uprzednim uzgodnieniu z rodzicem. Fakt ten nauczyciel powinien odnotować
w e-dzienniku. - Dzieci odebrane ze świetlicy w danym dniu, nie mogą być przyjęte powtórnie w ten sam dzień.
- Samodzielny powrót dziecka ze świetlicy jest możliwy tylko wtedy, gdy w „Karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy” jest podpisane oświadczenie opiekuna/rodzica o takiej możliwości.
- Rodzice/opiekunowie powinni przestrzegać godzin pracy świetlicy szkolnej. Po godzinie 15:30 szkoła nie zapewnia dzieciom opieki i nie ponosi odpowiedzialności za nie. O sytuacji nie odebrania dziecka ze świetlicy nauczyciel powiadamia Dyrektora szkoły.
- Sposób przybycia i wyjścia dzieci z klas 0-III.
- Dzieci z klas 0-III są przyprowadzane na świetlicę przez wychowawców lub przychodzą na nią samodzielnie i zostają na niej do końca funkcjonowania świetlicy, czyli do godziny 15:30.
- Wychowawcy klas 0-III powinni informować nauczyciela rozpoczynającego w danym dniu zajęcia świetlicowe, ilu uczniów pozostawia w świetlicy po lekcjach.
- Jeżeli dziecko kończy lekcje a nie będzie w danym dniu zostawać na świetlicy, zobowiązane jest przedstawić swojemu wychowawcy lub nauczycielowi świetlicy każdorazowe usprawiedliwienie z zajęć świetlicowych. Usprawiedliwienie powinno zawierać datę oraz podpis rodzica/opiekuna prawnego.
- Jeżeli dziecko przebywające na świetlicy ma w jej trakcie zajęcia dodatkowe, jak SKS, karate, logopedyczne, plastyczne i inne to jest odbierane ze świetlicy przez prowadzącego zajęcia. Jest także odprowadzane z powrotem na świetlicę.
- Każdy nauczyciel prowadzący zajęcia jest zobowiązany na bieżąco sprawdzać listę obecności uczniów.
- Sposób postępowania z dziećmi z klas 0-III, które nie są zapisane na świetlicę, ale
z różnych powodów zostały przyprowadzone na świetlicę.
- W sytuacjach wyjątkowych, jeśli grupa na świetlicy nie przekracza 25 osób, dzieci nie zapisane na świetlicę mogą przebywać na niej.
- W takim przypadku nauczyciel kończący zajęcia z takim dzieckiem informuje nauczyciela obecnego na świetlicy o takiej sytuacji. Dziecko jest wpisywane do ewidencji e-dziennika i przebywa na świetlicy do momentu jego odebrania przez: opiekuna prawnego/rodzica.
- Wychowawca klasy powinien wyjaśnić przyczyny pozostawienia dziecka bez opieki poprzez kontakt z rodzicem/opiekunem prawnym i poinformować nauczyciela obecnego na świetlicy o przypuszczalnej godzinie odebrania tego dziecka ze świetlicy.
- Sposób postępowania z dziećmi niszczącymi mienie kolegów lub świetlicy:
- Nauczyciel obecny na świetlicy informuje o zdarzeniu rodziców, wychowawcę klasy
i sporządza notatkę ze zdarzenia zapisując ją w „Zeszycie ewidencji pobytu dzieci na świetlicy”. - W dalszej kolejności nauczyciel postępuje według procedur obwiązujących w szkole.
- Uczeń oraz jego rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do naprawienia wyrządzonej szkody.
- Sposób postępowania w przypadku kradzieży
- Nauczyciel powiadamia pedagoga szkolnego, przeprowadzając wcześniej rozmowę w celu wyjaśnienia zajścia.
- Zapisuje ten fakt w e-dzienniku.
- Świetlica szkolna nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione rzeczy przez uczestników świetlicy.
- Sposób postępowania w przypadku samowolnego opuszczenia świetlicy
- Nauczyciel świetlicy o zdarzeniu powiadamia rodziców, wychowawcę klasy.
- W obecności rodzica/opiekuna przeprowadza rozmowę z uczniem, w celu przypomnienia regulaminu świetlicy
- Nauczyciel sporządza notatkę i zapisuje ją w e-dzienniku.
- W przypadku ponownego opuszczenia świetlicy przez uczestnika, rozmowę z uczniem przeprowadza pedagog. Fakt ten także odnotowuje się się w e-dzienniku.
- Jeżeli uczeń (uczestnik świetlicy) opuści bez pozwolenia świetlicę po raz trzeci, to zostaje zawieszony w prawach uczestnika świetlicy.
- Decyzje o jego dalszym pobycie na świetlicy i skreśleniu z listy podejmuje Dyrektor szkoły w uzgodnieniu z nauczycielem świetlicy lub pedagogiem szkolnym.
- Uczestnik świetlicy za pracę i wzorowe zachowanie może być przez nauczyciela nagrodzony w sposób określony przez niego (pochwała, drobny upominek, dyplom, list gratulacyjny)
- Karą może być upomnienie, uwaga wpisana do „Zeszytu kontaktu”, rozmowa
z rodzicem/opiekunem prawnym. - Nauczyciel świetlicy jest zobowiązany do stałego kontaktu z rodzicami poprze rozmowy indywidualne, kontakt telefoniczny, korespondencję. Każdy sposób kontaktu nauczyciel odnotowuje w e-dzienniku.
- Nieodłączną częścią regulaminu świetlicy jest załącznik „Ogólne zasady obowiązujące
w świetlicy”, który powinien być wywieszony w świetlicy i podany do wiadomości dzieci, rodziców/opiekunów.
8. Organizacja pracy świetlicy w okresie epidemii.
- Do świetlicy szkolnej uczęszczają wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Wszystkim wchodzącym do świetlicy należy zapewnić środki do dezynfekcji rąk. Są one rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
- Nauczyciele zobowiązani są do organizacji zajęć świetlicowych ograniczających bezpośredni kontakt uczniów ze sobą.
- Salę przeznaczoną na organizację zajęć świetlicowych wietrzy się przynajmniej raz na godzinę.
- Nauczyciel podczas zajęć świetlicowych wyjaśnia dzieciom:
a) jakie zasady obowiązują w szkole oraz świetlicy i dlaczego zostały wprowadzone,
b) instruuje, pokazuje techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji mycia rąk i dezynfekcji.
- zwraca uwagę na to, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z pobytu na świeżym powietrzu, nie dotykały oczu, nosa i ust.
- Uczniowie podczas zajęć świetlicowych przestrzegają zasad współżycia w grupie związanych z COVID-19 oraz respektują polecenia nauczyciela związane z COVID-19.
- Uczniowie posiadają swoje przybory szkolne, którymi nie wymieniają się z innymi uczniami.
- Przynoszą tylko niezbędne rzeczy. Zabawki zostają w domu.
- Osoby odbierające uczniów muszą być zdrowe i podczas odbioru dziecka powinny zachować wszelkie środki ostrożności (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust
i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). - Opiekunowie odprowadzający i odbierający dzieci do świetlicy mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia.
- Jeżeli wychowawca świetlicy zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu tzw. Izolatorium, niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i rodzica dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania ucznia ze szkoły.
Załącznik:
- Ogólne zasady obowiązujące w świetlicy
„Ogólne zasady obowiązujące w świetlicy”
- Wszyscy dbamy o wygląd naszej świetlicy, o ład i porządek. Sprzątamy po sobie.
- Szanujemy wszystkie przybory, gry i zabawki.
- Chętnie uczestniczymy w zajęciach, grach, zabawach, w pracach porządkowych.
- Zachowujemy ciszę w czasie przeznaczonym na naukę, aby nie przeszkadzać innym.
- Starannie odrabiamy zadania domowe.
- Dbamy o bezpieczeństwo własne i innych.
- Informujemy o każdym wyjściu ze świetlicy.
- Wychodzimy ze świetlicy jedynie za zgodą nauczyciela – opiekuna świetlicy.
- Po skończonych lekcjach przychodzimy do świetlicy i swoją obecność zgłaszamy wychowawcy.
- Jesteśmy kulturalni i używamy zwrotów grzecznościowych.
- Nie krzyczmy, nie biegamy.
- Nie ruszamy cudzych rzeczy. Nie niszczymy cudzych rzeczy.
- Pomagamy słabszym.
- Zachowujemy się tak, aby nie sprawiać przykrości koleżankom i kolegom oraz nauczycielom.
- Słuchamy poleceń i próśb nauczyciela.