Dniu Postaci z bajek zmieniły nasze przedszkole w bajkowy świat.
Dzień Postaci z bajek
Dzień Smerfa
Wesołe kolorowe stroje w Dniu Smerfa.
Dzień Drzewa
Dzień Chłopaka w ZWP
Jesienny czas u maluchów
Jesienny czas w przedszkolu upłyną bardzo radośnie były zabawy, prace plastyczne i wesołe piosenki.
3
Depresja u dzieci i młodzieży
Myślimy, że depresja jest chorobą osób dorosłych, jednak ostatnie doniesienia wskazują, że dotyka ona również dzieci i młodzież.
Po czym poznać depresję u dzieci? Depresja jest stanem charakteryzującym się długotrwale obniżonym nastrojem oraz szeregiem innych objawów psychicznych i somatycznych.
Manifestacja objawów zależy od etapu rozwoju dziecka. Im jest ono młodsze, tym trudniej jest mu określić i opisać opiekunom swój stan emocjonalny. Kilkulatki zgłaszają zwykle niecharakterystyczne objawy – często po prostu mówią lub sygnalizują w inny sposób, że źle się czują i nie potrafią określić, czy takie samopoczucie wynika z dolegliwości cielesnych, czy cierpienia psychicznego.
Główne objawy depresji u dzieci i młodzieży to:
- smutek, przygnębienie, płaczliwość; u dzieci i nastolatków w odróżnieniu od dorosłych bardzo często dominuje drażliwość dziecko przestaje cieszyć się
z rzeczy lub wydarzeń, które wcześniej sprawiały mu radość, - poczucie znudzenia, zniechęcenia; ograniczenie lub zaprzestanie aktywności, które wcześniej były dla dziecka ważne lub przyjemne (np. zabawa, hobby, spotkania z rówieśnikami),
- ograniczenie kontaktu z rówieśnikami,
- nadmierna reakcja na uwagi, krytykę – dziecko reaguje rozpaczą lub dużą złością nawet gdy zwróci mu się uwagę w bardzo delikatny sposób
- depresyjne myślenie, niska samoocena („wszystko jest bez sensu”, „i tak nic mi się nie uda”)
- poczucie bycia bezużytecznym, niepotrzebnym
- uczucie niepokoju, napięcia wewnętrznego; często zaburzeniom depresyjnym towarzyszy lęk – niemal nieustający
- podejmowanie impulsywnych, nieprzemyślanych działań; picie alkoholu, stosowanie innych środków psychoaktywnych
- działania autoagresywne, np.: samookaleczenia (rozmyślne uszkadzanie swojego ciała),
- myśli samobójcze (rozmyślanie, fantazjowanie na temat odebrania sobie życia), a w skrajnych przypadkach – próby samobójcze.
- podejmowanie niektórych aktywności w nadmiarze – np. gra na komputerze,
- zwiększenie lub zmniejszenie apetytu, a w efekcie - zmiany masy ciała
Gdzie szukać pomocy?
Jeżeli zauważysz objawy depresji u swojego dziecka, porozmawiaj z pedagogiem szkolnym wychowawcą, lekarzem rodzinnym lub skorzystać z poniższych informacji. Nie czekaj, choroba może się pogłębić!
Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01. Dyżurujący pod tym numerem psychologowie pomagają nie tylko osobom chorym, ale ich rodzinom i bliskim.
Możesz również udać się do najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci w Nowej Dębie
ul. Marii Skłodowskiej – Curie 1a, Rejestracja tel. 15 846 05 15 ( od poniedziałku do piątku). Nie wymaga skierowania lub skorzystać z Punktu Interwencji Kryzysowej w Tarnobrzegu, ul. Kopernika 3, tel. 15 822 13 13
- smutek, przygnębienie, płaczliwość; u dzieci i nastolatków w odróżnieniu od dorosłych bardzo często dominuje drażliwość dziecko przestaje cieszyć się
MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM
Drodzy Uczniowie i Rodzice!
Chcielibyśmy włączyć się całą społecznością szkolną w akcję skierowaną do żołnierzy, broniących granic naszego państwa. Prosimy uczniów o wykonanie laurki, kartki świątecznej wraz z życzeniami, które zostaną przekazane do Jednostki Wojskowej, a następnie powędrują dalej. Akcja będzie trwała do 10.12.2021r.
Niektóre dzieła już do nas dotarły!
Andrzejki pod znakiem „kiwi”
Jako Szkoła Promująca Zdrowie corocznie mamy jeden tydzień z wybranym przez dzieci owocem. W tym roku szkolnym, uczniowie wybrali kiwi. Nie mogło więc zabraknąć tego owocu na zabawie andrzejkowej w klasie trzeciej. Przy okazji poczęstunku, dzieci podzieliły się ciekawostkami o tym egzotycznym owocu i wymyślonymi przez siebie wierszykami.
Były wróżby, zabawy integracyjne, tańce i zdrowe przekąski. Czego chcieć więcej…Wych. Elżbieta Głaz
4
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
- 13
W ubiegłym tygodniu w naszej szkole obchodziliśmy „Cztery dni dla Tolerancji”. Z racji tego, że 16 – ty listopada 2021 r. był Międzynarodowym Dniem Tolerancji, postanowiliśmy go połączyć z kolejnymi dniami relacji rówieśniczych. W tych czasie zastanawialiśmy się, czym jest to kluczowe słowo TOLERANCJA. Uczniowie wykonali przepiękne plakaty, dzielili się miłym słowem oraz spędzali wspólnie czas grając w gry planszowe lub spacerując po świeżym powietrzu. Eksperymentalnie odbyła się nawet „odwrócona lekcja j. polskiego„ poprowadzona przez uczniów. Powstały też super recepty na lek przeciwko nietolerancji. Jednak uczniom zapadł w pamięć dzień bez pytania i zadań domowych. Ciekawi jesteśmy jak będzie się to wszystko sprawdzało w praktyceJ
Wszystkim, którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękuję.
Pedagog szkolny
Pedagog szkolny
Wywiadówka on-line dla Rodziców klas O-VIII
Drodzy Rodzice zapraszamy Was na wywiadówkę na platformę GSuite, na Clasroom, według następującego harmonogramu:
22.11.2021 r. – klasa O godz. 16:00 (Messenger)
23.11.2021 r. – klasa I godz. 16:00
klasa II godz. 16:30
klasa III godz. 17:00
24.11.2021 r. – klasa IV godz. 16:00
klasa V godz. 16:30
klasa VI godz. 17:00
25.11.2021 r. - klasa VII godz. 16:00
klasa VIII godz. 16:30
Na spotkaniu ogólnym z wychowawcą będą omawiane następujące zagadnienia:
- Ogólne wyniki nauczania i zachowania uczniów.
- Ogólne sprawy klasowe.
- Pytania od rodziców.
Po spotkaniu ogólnym wychowawcy będą się łączyli z każdym Rodzicem indywidualnie w celu przedstawienia wyników w nauce i zachowaniu (od 5 do 10 minut dla każdego Rodzica).
Prosimy o obecność przy komputerze lub smartfonie w podanych wyżej terminach.
Podsumowanie akcji pomocy bezdomnym zwierzętom – jesień 2021
- 4
Jak każdego roku jesienią w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy i akcesoriów na rzecz bezdomnych zwierząt. W tym roku udało się zebrać 93 kilogramy dobrej jakości karmy i kilkanaście koców. W akcji wzięło udział 50 uczniów. Wszyscy uczniowie z rąk Pani Dyrektor otrzymali pamiątkowe dyplomiki, a najaktywniejsi drobne upominki. Najwięcej karmy zebrały dzieci z pierwszej klasy i przedszkola. Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w akcję , ich rodzicom i wychowawcom za aktywność i otwarte serca. Nasze dary powędrowały do Przytuliska Psów i Kotów w Nowej Dębie.
W tym dniu został także utworzony Klup Przyjaciół Zwierząt, w skład którego na początek weszli uczniowie najbardziej zaangażowani w opiekę nad zwierzętami. Członkowie klubu otrzymali odznaki „Jestem przyjacielem zwierząt”. Wkrótce rozpoczną swoją działalność.
Koordynator : Elżbieta Głaz
Matematyka - kto w pracy liczy, mierzy i waży?
To tytuł projektu edukacyjnego Fundacji Uniwersytet Dzieci w Klasie, podjęty w naszej szkole przez klasę drugą i trzecią. Każda z klas wybiera sobie cykl 8 lekcji, w naszym przypadku związanych z zagadnieniami matematycznymi. Podczas tych lekcji uczniowie sprawdzą, jak z matematyki korzystają przedstawiciele różnych zawodów: kucharze, krawcy czy muzycy. Będą trenować projektowanie, wyobraźnię przestrzenną czy odmierzanie składników. Zobaczą również, jak wygląda praca w różnych profesjach, co pozwoli im zwiększyć świadomość, w jakich dziedzinach chcieliby się rozwijać.
6Uczniowie klasy III są po pierwszych dwóch lekcjach tzw. na rozgrzewkę, które miały na celu integrację, poznanie swoich mocnych i słabych stron, podniesienie samooceny, oswojenie się z różnymi emocjami, znalezienie odpowiedzi na pytanie „Jak zwiększyć swoją uważność?”. Były to bardzo ciekawe dla uczniów zajęcia, inne niż wszystkie, dzieci siedziały w kręgu, do ćwiczeń z zakresu mindfulness częściowo wykorzystałam salę gimnastyczną. Uczniowie poprzez pogadanki, zabawy, gry, piosenki, czy obejrzenie filmu uświadamiały sobie jak ważna jest wiedza o samym sobie, akceptacja siebie, otwartość na innych, jak ważna jest też uważność w codziennym życiu. Poznały różne ćwiczenia w tym zakresie, do których będziemy wracać w ciągu całego roku szkolnego. Kolejne 6 lekcji będą mieć charakter typowo związany z projektem. Uczniowie otrzymali od Uniwersytetu Dzieci Indeksy Ucznia, w których opisują lub rysują czego nauczyły się po każdych zajęciach oraz zdobywają naklejki i wklejają do indeksu.
Klasa III jest po pierwszym etapie realizacji projektu. Jak na razie dzieci są zmotywowane i czekają na następne zajęcia. Oby tak dalej.
Wych. Elżbieta Głaz
„Zaszum nam, Polsko!”
Dnia 9 listopada br. uczniowie naszej szkoły wraz z panią dyrektor i nauczycielami przyłączyli się do uroczystych obchodów 103. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tego dnia odbył się przemarsz do miejsca upamiętnienia Ojców Niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu pani dyrektor i przedstawiciele uczniów złożyli kwiaty i zapalili znicze. Ogłoszone zostały wyniki konkursu literackiego. Za wiersze o treści patriotycznej troje uczniów: Klaudia Serafin z klasy 8, Oliwier Paź z klasy 4 i Natalia Maciąg z klasy 4, otrzymało nagrody, następnie wiersze zostały odczytane przez autorów.
Dnia 10 listopada br. o godzinie 11:11 uczniowie przyłączyli się do akcji „Szkoła do hymnu”. W każdej klasie zabrzmiał dumnie „Mazurek Dąbrowskiego”.
6
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU LITERACKIEGO NA WIERSZ PATRIOTYCZNY "TWÓJ DOM - OJCZYZNA"
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości został przeprowadzony w naszej szkole Konkurs literacki na wiersz patriotyczny „Twój Dom- Ojczyzna”. Chcieliśmy podziękować wszystkim uczniom, którzy napisali piękne wiersze przepełnione miłością do Ojczyzny. Zebraliśmy 11 utworów poetyckich. Sztuka pisania wierszy na tak ważne tematy nie jest łatwa, wymaga umiejętności malowania obrazów słowem. Tym bardziej cieszymy się, że znaleźli się w naszej szkole tak utalentowani uczniowie. Zgromadzone wiersze patriotyczne były bogate w opisy wydarzeń historycznych upamiętniających odzyskanie niepodległości przez Polskę, a także ukazywały piękno ojczystej przyrody.
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
I miejsce- Klaudia Serafin, kl. VIII za wiersz pt. „Mój dom- ojczyzna”
II miejsce- Oliwier Paź, kl. IV za utwór pt. „Polska”
III miejsce- Natalia Maciąg, kl. IV za wiersz pt. „Polska”
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom. Zachęcamy do rozwijania sztuki pisania wierszy i z niecierpliwością czekamy na kolejne utwory poetyckie.
Zapraszamy do lektury wierszy konkursowych.
Organizatorzy konkursu
Klaudia Serafin
Mój dom – ojczyzna
Moja ojczyzna, mój dom
Jest naznaczony przodków krwią,
Tych co Polski wolnej pragnęli należycie,
Że walcząc o Niepodległą oddawali swe życie.
Ginęli na wojnach i w różnych powstaniach,
Nasi pradziadkowie - ich twarz nie jest mi znana.
Marszałek Piłsudski i inni bohaterowie,
Walczyli o wolną Polskę dzielni oficerowie.
Aż w końcu ten długi marsz praojców ku niepodległości,
Zakończył się w roku 1918 -
Po 123 latach bez polskiej suwerenności.
Oliwier Paź
„Polska”
Pachniesz wiosną tak przejrzyście,
Owiana jesteś polnym wiatrem,
Leniwe motyle tańczą w promieniach słońca,
Sosny zapach rozsiewa się po lesie,
Kukułki dźwięczy anielski głos,
A w naszych sercach rozbrzmiewa wdzięczność
bohaterom za tę wspaniałą Ojczyznę.
Natalia Maciąg
„Polska”
Polska państwo moje małe,
ale za to jak wspaniałe.
Godłem jest biały orzeł z koroną,
otoczony dookoła obwódką czerwoną.
Flaga też jest biało-czerwona,
gdy są święta powiewa wywieszona.
Znam dobrze słowa hymnu polskiego,
jest nim oczywiście Mazurek Dąbrowskiego.
Mam tutaj wszystko: dom, plac zabaw i szkołę.
Na każdej ulicy są dzieci roześmiane i wesołe.
Polska to kraj pachnący chlebem
i nasze bociany fruwające błękitnym niebem.
Maki i chabry w łanach zbóż kwitnące
i pracowite pszczoły nad nimi latające.
I jeszcze jest tu siostra, tata, mama.
Polska to moja ojczyzna kochana.
I zabytków tutaj mamy wiele.
W Polsce są moi prawdziwi przyjaciele.
Piękna rzeka Wisła tutaj płynie,
jest ona największą rzeką w naszej krainie.
Zaszczytem jest dla mnie Polakiem bycie,
kocham mą ojczyznę Polskę ponad życie.
Wycieczka do lasu z niespodzianką
- 6
W słoneczny piątkowy dzień pod opieką naszej wychowawczyni Pani Elżbiety Głaz wybraliśmy się do pobliskiego lasu. Każdy z uczestników przed wyjściem na wycieczkę wylosował karteczkę z nazwą warstwy lasu, na którą ma zwrócić szczególną uwagę. Zmotywowani, wyposażeni w lupy i plecaczki z prowiantem wyruszyliśmy w drogę. Las czarował nas tysiącem kolorów i deszczem spadających liści przy porywach lekkiego, ciepłego wietrzyku. Zachwyceni wsłuchiwaliśmy się w odgłosy lasu i głęboko oddychaliśmy świeżym, leśnym powietrzem. Każdy też obserwował, jakie zwierzęta i rośliny znajdują się w poszczególnych warstwach lasu. Zmęczeni zrobiliśmy sobie piknik i zjedliśmy z apetytem kanapki.
W drodze powrotnej spotkała nas niespodzianka, bowiem zostaliśmy zaproszeni przez pana Zbigniewa Rębisza do zwiedzania miniatur monumentów światowych w jego przydomowym ogródku. Mieliśmy okazję z bliska zobaczyć Wieżę Eiffla, Statuę Wolności oraz Statuę Chrystusa Zbawiciela z Rio. Wysłuchaliśmy też opowiadania Pana Zbyszka o powstaniu tych dzieł i miejscach skąd pochodzą. Zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.Uczniowie klasy III
SZKOLNY KONKURS LITERACKI NA WIERSZ PATRIOTYCZNY- „TWÓJ DOM- OJCZYZNA”
Serdecznie zapraszamy uczniów klas IV-VIII naszej szkoły do wzięcia udziału w SZKOLNYM KONKURSIE LITERACKIM NA WIERSZ PAPTRIOTYCZNY- „TWÓJ DOM- OJCZYZNA”. W wierszu powinny pojawić się odniesienia do postaci Józefa Piłsudskiego, I wojny światowej, zaborów, odzyskania przez Polskę niepodległości. Utwór winien składać się z minimum dwóch zwrotek, być napisany przez ucznia.
Powołana komisja konkursowa dokona oceny według następujących kryteriów:
- zgodność treści utworu z tematem konkursu,
- pojawienie się w wierszu odniesień do wymienionych powyżej postaci, wydarzeń z historii Polski,
- zastosowanie środków poetyckich w utworze,
- umiejętne posługiwanie się językiem poezji,
- zachowanie budowy wiersza,
- niesamodzielne utwory nie będą brane pod uwagę.
Podpisane wiersze (imię, nazwisko i klasa ucznia) należy składać u wychowawców lub gromadzić w bibliotece szkolnej do 4 listopada br.
Najciekawsze utwory zostaną nagrodzone i opublikowane na stronie internetowej szkoły oraz Facebooku szkolnym. Autorzy zwycięskich wierszy będą mogli zaprezentować swoje dzieła podczas apelu szkolnego z okazji Święta Niepodległości.
Zachęcamy gorąco do udziału w konkursie!
Organizatorzy: J. Szeliga, M. Wrona, B. Wdowiak, A. Parys
Akademia Pana Kleksa w klasie III
- 3
W tygodniu tematycznym związanym ze szkołą marzeń, trzecioklasiści poznawali szkoły w różnych krajach świata. Jednakże najbardziej przypadła im do gustu Akademia Pana Kleksa, którą poznali z fragmentów książki Jana Brzechwy. Szczególnie spodobała im się lekcja kleksografii, podczas której mogli pochwalić się swoją wyobraźnią i pomysłowością. W tym dniu każdy otrzymał w nagrodę piega, ale były też krawaty, jak to bywało w Akademii Pana Kleksa. Na pewno takie lekcje zostają na długo w pamięci, a motywacja uczniów do czytania książek wzrasta.
Wych. Elżbieta Głaz
"SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO"
DRODZY RODZICE!!!
W ramach kampanii pt. „DOBRZE ŻE JESTEŚ” w roku 2021 odbywają się liczne szkolenia na tematy związane z zagrożeniem występowania depresji wśród dzieci i młodzieży szkolnej. W załączonym poniżej pliku znajdują się daty i tematy w/w szkoleń.
Zachęcamy do rozwijania swoich kompetencji rodzicielskich.
Miś POPO z wizytą u najmłodszych
W ubiegłym tygodniu w naszej Szkole gościliśmy Dzielnicowego
Komisariatu w Nowej Dębie , który przybliżył najmłodszym uczniom
zasady bezpieczeństwa. Wraz z dziećmi dziękujemy za ważną lekcję.
Konkurs "Kartka z okazji Dnia Nauczyciela" rozstrzygnięty!
Drodzy Uczniowie serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w szkolnym konkursie plastycznym. Otrzymaliśmy aż 48 prac! Cieszymy się, że prawie 1/3 szkoły wzięła udział w konkursie.
Barwne ilustracje zdobiące pierwsze strony kartek, jak również miłe życzenia ucieszyły niejedno nauczycielskie serce.
Pora na poznanie zwycięzców konkursuJ
Kategoria kl. I-III
I miejsce- Martyna Kosior- kl. III
II miejsce- Patrycja Wrucha- kl. I
III miejsce- Aleksandra Brzęczka- kl. II
Wyróżnienia:
Alicja Kosior- kl. I
Dominika Żądło- kl. I
Alicja Turbak- kl. II
Bartosz Panek- kl. II
Anna Szpyt- kl. III
Natalia Stępień- kl. III
Lena Byczek- kl. III
Kategoria kl. IV-VIII
I miejsce- Wiktoria Skrzypek- kl. VIII
II miejsce- Zuzanna Golba- kl. VII
III miejsce- Natalia Wolan- kl. IV
Wyróżnienia:
Marcin Kozieł- kl. VIII
Claudia Kiwak- kl. VI
Malwina Wypych- kl. IV
W środę 13 października br. pani dyrektor Bernarda Głowacka wręczyła dyplomy i nagrody uczniom wyróżnionym w konkursie dziękując młodym artystom za piękne dzieła zdobiące korytarz szkolny. Wybrane kartki zostały przekazane emerytowanym nauczycielom naszej szkoły.
Zapraszamy do podziwiania prac konkursowych!
J. Szeliga
14
Archiwum Aktualności